ikona postu - Magia Herbaty

Magia Herbaty

Dziś Międzynarodowy Dzień Herbaty

 

Choć w Polsce to święto jest mało znane, w krajach produkujących herbatę jest to okazja do skupienia się na pracownikach tej branży i dyskusji na temat różnorodnych sytuacji z nią związanych. Na warunki gospodarcze i polityczne Nepalu, Wietnamu, Indonezji, Kenii, Indii czy Tanzanii nie mamy wpływu, ale pijąc dziś ulubiony napar, możemy zastanowić się nad jego wpływem na nasz organizm. Poniżej mała ściągawka z właściwości kilku odmian herbat.

Czarna herbata

Herbata z bodaj najdłuższym stażem wśród polskich konsumentów. Wytwarzana jest z liści fermentowanej herbaty zielonej. Ze względu na dużą zawartość teiny traci obecnie popularność na rzecz innych odmian. Warto jednak pamiętać, że to właśnie dzięki teinie napar ma działanie pobudzające, hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym i pobudza go do wydzielania soków trawiennych. Pijąc ten rodzaj herbaty możemy przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi, poprawiając przy tym krążenie i zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób serca. Zawarte w czarnej herbacie flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziałają zakrzepom krwi, a fluor chroni zęby przed próchnicą. Duże stężenie garbników może zmniejszyć wchłanianie cennych minerałów do organizmu. Należy też pamiętać, że dodawanie do herbaty cytryny powoduje połączenie się kwasu cytrynowego z występującym w liściach herbaty glinem, dzięki któremu powstaje szkodliwy, łatwo przyswajalny związek zwany cytrynianem glinu – może on odkładać się w organizmie, sprzyjając w pewnym stopniu rozwojowi choroby Alzheimera.

Zielona herbata

Świeżo zebrane, zielone listki herbaty są odpowiednio suszone i podgrzewane, co zapobiega rozpoczęciu procesów fermentacyjnych. Dzięki temu zielona herbata jest bogata w witaminy C, E, B, sole mineralne oraz garbniki zapobiegające chorobom nowotworowym. Napar przyśpiesza metabolizm i pomaga usuwać zbędne produkty przemiany materii poprzez pobudzenie pęcherza moczowego i zwiększenie wydalania toksyn z organizmu. Należy  pamiętać, że te wartościowe listki mogą być parzone dwu- lub trzykrotnie: napar z pierwszego parzenia działa pobudzająco, gdyż zawiera dużo teiny, z drugiego uspokajająco – pomaga radzić sobie z napięciami emocjonalnymi i stresem. Na właściwości zielonej herbaty wpływa też długość procesu parzenia: krótkie parzenie (nie więcej niż 3 minuty) powoduje, że teina nie zdąży związać się z garbnikami, co daje napar orzeźwiający i pobudzający. Wydłużenie czasu parzenia daje nam napar o działaniu relaksującym.

Czerwona herbata

Czerwona herbata powstaje podczas krótkiego procesu fermentacji świeżo zebranych listków. Najbardziej znana odmiana – Pu-Erh – nazywana jest „mordercą tłuszczu” dzięki właściwościom przyśpieszającym nasz metabolizm (pobudza wytwarzanie soków trawiennych i stymuluje pracę jelit) oraz zwiększającym spalanie tłuszczów. Częste picie naparów z czerwonej herbaty może zatem przyczynić się do wyregulowania przemiany materii i osiągnięcia prawidłowej masy ciała. Dodatkowo herbata ta jest obfita w związki mineralne i mikroelementy (fluor, wapń, mangan), a także obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, poprawiając przy tym krążenie. Zawiera także znaczne ilości olejków eterycznych i białka. Codzienna filiżanka czerwonej herbaty poprawia pamięć i koncentrację, zbawiennie wpływa na nastrój oraz wzmacnia organizm.

Biała herbata

Wyjątkowy proces produkcji nadaje jej srebrzysto-biały kolor i pozwala zachować maksymalną ilość składników odżywczych w najmniej przetworzonej postaci herbaty. Młode, rozwijające się krzewy herbaciane chroni się przed słońcem, aby się nie zazieleniły, a więdnące listki suszy się, uzyskując białą herbatę. Napar zawiera duże ilości wspomagającej odporność witaminy C, łagodzi napięcia i stresy. Mimo najmniejszej zawartości teiny spośród wszystkich herbat, działa pobudzająco i orzeźwiająco, wspomagają koncentrację. Posiada najwięcej ze wszystkich odmian herbat antyoksydantów, działa więc jak naturalny eliksir młodości. Zawarte w białej herbacie polifenole chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Filiżanka tego naparu zawiera ponad dwa razy więcej tych substancji niż herbata zielona. Regularne spożywanie naparu z białej herbaty wzmacnia również kości, co sprawia, że napój ten jest zalecany osobom cierpiącym na zapalenie stawów oraz osteoporozę.