ikona postu - Zalety karmienia piersią

Zalety karmienia piersią

Światowa Organizacja Zdrowia promuje karmienie piersią wśród kobiet w ciąży i młodych matek głównie poprzez informowanie ich o korzyściach płynących z naturalnego karmienia oraz omawianie wyższości tego typu odżywiania niemowląt nad sztucznymi preparatami mlekozastępczymi. Zalety karmienia piersią są bardzo istotne nie tylko dla niemowlęcia, ale  także dla matki. 

Korzyści dla dziecka:

 • dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych do momentu wprowadzania pokarmów stałych, tj. ok. 6 miesiąca życia.
 • Mleko matki jest pokarmem lekkostrawnym i łatwo przyswajalnym przez niedojrzały układ pokarmowy noworodka.
 • Zawarte w mleku przeciwciała chronią niemowlę przed infekcjami układów trawiennego i oddechowego oraz zmniejszają ryzyko rozwoju alergii.
 • Karmienie piersią niweluje ryzyko wystąpienia otyłości oraz cukrzycy u dziecka w przyszłości.
 • W pokarmie kobiety zawarte są enzymy, które wspomagają trawienie składników odżywczych, a także substancje zapobiegające strawieniu i unieczynnieniu białek odpornościowych.
 • Pożywienie jest zawsze świeże, a temperatura jest idealna.
 • Skład mleka zmienia się w zależności od potrzeb dziecka.
 • Ssanie piersi stymuluje prawidłowy rozwój szczęk, a w efekcie kształtowanie poprawnego zgryzu.
 • Wyniki badań wykazały lepszy rozwój umysłowy i emocjonalny dzieci karmionych piersią.

Korzyści dla matki:

 • Uwalniana podczas karmienia oksytocyna wzmacnia mięśnie macicy, a co za tym idzie, powstrzymuje krwawienie związane z odłączeniem się łożyska od jej ścian.
 • Masa ciała szybciej wraca do stanu sprzed ciąży, dzięki wykorzystaniu energetycznym nadmiaru zgromadzonej tkanki tłuszczowej.
 • Karmienie dziecka może być źródłem satysfakcji i radości, chwilą bliskości i wzmacniania emocjonalnych więzi pomiędzy matką i dzieckiem.
 • Karmienie piersią zapobiega nowotworom piersi, jajników czy szyjki macicy.

Warto podkreślić też walor ekonomiczny, ponieważ koszty wyżywienia niemowlaka w pierwszych miesiącach jego życia są niewielkie.  Kolejnym argumentem jest wygoda wynikająca z możliwości karmienia w każdych warunkach.

Wiemy już, że warto karmić piersią, ale jak zacząć i kiedy skończyć?

Niezwykle ważne jest, aby pierwsze karmienie miało miejsce tuż po porodzie, najlepiej w przeciągu dwóch godzin. To właśnie wtedy u noworodka odruch ssania jest wyjątkowo silny. Kobiety rodzące za pomocą cesarskiego cięcia pierwsze karmienie wykonają trochę później niż te rodzące w naturalny sposób. Dając dziecku do wypicia niewielkie ilości pokarmu z obu piersi, kobieta stymuluje organizm do produkcji mleka.

Bardzo istotne jest częste przystawianie noworodka do piersi, tzn. „na żądanie”, czyli w momencie, gdy maluch sygnalizuje głód, a także w momencie odczuwania przez matkę dyskomfortu z powodu przepełnienia piersi. Zwykle jest to 7-10 karmień na dobę, a nawet częściej w pierwszym okresie życia. Przerwy między karmieniami stopniowo się wydłużają, a liczba karmień ulega zmniejszeniu do 5-6 razy na dobę pod koniec pierwszego półrocza życia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia noworodka, aby osiągnął optymalny dla niego wzrost, rozwój i zdrowie. Po tym czasie należy wprowadzać pokarmy uzupełniające. Kontynuacja karmienia piersią powinna trwać do 2 lat, a nawet dłużej.

Podobne stanowisko, jak WHO, obejmuje ESPGHAN zalecając wyłączne karmienie piersią przez 6 miesięcy. Kontynuacja karmienia w czasie wprowadzania żywności uzupełniającej powinna być tak długa, jak chcą tego rodzice i dziecko. Amerykańska Akademia Pediatrii rekomenduje natomiast kontynuację karmienia piersią do 12 miesiąca życia lub dłużej.

 

Źródło obrazka: www.publicdomainpictures.net